Земља збори како се расте
Србија је плодна и благородна земља.
Људи су у српским селима везани за земљу не само напорним радом, већ и љубављу. Посебан је однос српског човека према земљи, имању, њиви, воћњаку, ливади, пашњаку, винограду... У жуљавим рукама и борама крију се разумевање и једноставност. Хлеб - "Хлеб је човекова телесна и духовна храна, симбол исхране, живота. Он је људскост и божанственост у јединству": "Ко тебе каменом, ти њега хлебом"
"Нема хлеба без мотике" „У ратара црне руке, а бела погача" „Из црне земље, бео хлеб" „Зарадити парче хлеба"- самостално зарадити новац „Добар као хлеб" - добар човек "Хоће хлеба преко погаче“ - нескроман човек „Лези 'лебу да те једем“ - лењ човек |
зборити - говорити, причати, беседити
Њива је узорана земља на којој се сеје пшеница, кукуруз, јечам, раж или сунцокрет. Наши преци су говорили: "Орем њиву и сејем жито - хлеб да нам роди!" Њива је, дакле, родно место сваког хлеба. ("Азбуквар Србије, Ј. Тишма)
Бразда - У приповеци "Прва бразда" Милован Глишић нас упознаје са ликом дечака Огњана, који је, желећи да помогне самохраној мајци Миони, узорао своју прву бразду на њиви и тако симболично постао домаћин куће. Орање - Припремање земље за сетву. Некада се њива обрађивала ручно, уз помоћ волова који су вукли рало. Оно је касније замењено плугом, а данас тракторима. Након припреме земљишта врши се сетва. Када семе проклија, оно наставља да расте све док не почне да класа (образује се клас). Када класје сазри, наступа жетва. У прошлости је "жетелачки поклик развејавао плеву" (Д. Максимовић) док се класје жело српом и везивало у снопове. Затим су се зрна пшенице одвајала са стабљика вршидбом (коњи су ишли у круг и растресали зрна пшенице). Пшеница ( у народним песмама "пшеница бјелица") симбол је живота: зрно бачено у земљу умире, али се из њега рађа клас који доноси много више зрна. Жито се на слави спрема као спомен сећања на претке и у знак захвалности Богу за дате земаљске плодове. Животну радост, рађање и напредак, здравље и духовну ведрину подстиче веза са земљом, те народ благосиља: „Где погаче ломили, жито да се роди!" и пева Добрица Ерић: "Како ти се коло таласало Тако жито у пољу класало!" Савремени човек, све више упућен на живот у граду, чини се да заборавља вишеструка значења хлеба. Ипак, многи људи се све више враћају здравом животу увиђајући да нам природа узвраћа оно што ми њој дајемо. |
Наши преци су уз рад волели да певају. Тако су настајале посленичке песме (песме о раду). Красе их љубавни мотиви, као у песмама "Наджњева се момак и девојка", Јабланова моба". Додолским су песмама, обредним песмама које су најстарије, девојке уз музику и игру призивале кишу, како би усеви родили. Песмом "(Х)ајде Јано" симболично се изражава љубав према песми, музици, игри и животу уопште.
|
|