Упознајемо културу Француске
У среду, 1. јуна, у организацији Републике Монмартр, 27 ученика српске париске школе, заједно са родитељима и наставницима, уживали су у шетњи Монмартром и необичним причама из културне прошлости Париза. Ивица Николић, амбасадор Републике Монмартр, Светлана Манојловић, амбасадор српске културе и Мари Лоранс Паскини, министар културног програма, били су љубазни домаћини, и уз пратњу водича, отворили нам врата некадашњег.
Виноград се налази у центру Монмартра на површини од 1556 метара квадратних. Симбол је винарства и традиције која има корене још у римском добу. Рођен је 1933, а први Фестивал бербе грожђа одржан је наредне године. Фестивал је постао традиционални и одржава се сваке године у октобру.
Уз разгледање садница цвећа и необичне кућице за одмарање од лишћа, наставио се разговор о винограду, чокоту, виновој лози, берби грожђа и настанку вина.
Лапен ажил је кабаре основан средином 19. века, а 1913. купио га је Аристид Бријан. Било је то место где су се окупљали уметници и боеми раног 20. века, као што су Верлен, Рембо, Пикасо...
Необична прича водича о слици Залазак сунца на Јадрану насмејао је присутне, а деца су радознало запиткивала. Наиме, слику је потписао Борели, а насликао ју је магарац Алиборн, познатији као Лоло. Магарцу је причвршћена четкица за реп. Да би га одобровољили да сарађује, дали су му шаргарепу и лист дувана. Пошто је магарац био задовољан, махао је репом и повлачио линије по папиру.
|
У наставку шетње дочекују нас уски пролази, стари млин и необична статуа. Разговарало се о томе како се млело жито и зашто је на Монмартру било пуно млинова.
Пријатељство Србије и Француске огледа се и у стварању нових веза. Скадарлија и Монмартр, сродног духа и културних навика, мостови су који спајају Београд и Париз. Лепота прошлих времена огледа се сада, у друговању, а будући дани носе само наставак зближавања. |
|